Geçtiğimiz günlerde eski Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın istifasını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunduğu yönündeki iddia, Ankara kulislerini hareketlendirmiş, kabinede birçok bakanlığın değişeceği yönünde iddialar gündeme gelmeye başlamıştı.

Önceki gün yayımlanan Resmî Gazete’de iddiaların odağında olan Sağlık Bakanlığı’na yeni atama gerçekleştirildiği duyuruldu. Fahrettin Koca’nın yerine İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu atandı. Aynı saatlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de sağlık sorunlarını gerekçe göstererek bakanlıktan affını istemiş, onun yerine de bir önceki dönem aynı koltukta oturan Murat Kurum getirildi.

İki bakanlıkta yapılan bu değişim, Ankara kulislerinde kabinede geniş çaplı bir değişimin ilk adımı olarak yorumlandı. Kulislere göre, önümüzdeki haftalarda birkaç bakanlıkta daha koltuk değişiminin olacağına kesin gözüyle bakılıyor.


 TİCARET BAKANLIĞI İLE İLGİLİ DE DEĞİŞİM İDDİALARI GÜNDEMDE
Kulislerde ismi en çok zikredilen bakanlıkların başında Millî Eğitim Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı geliyor. Yeni müfredat, öğretmen mülakatları gibi kararlar sonrası Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e yönelik büyük tepkiler gelmişti. Bu tepkiler sonucunda Tekin’in değişim listesinde yer aldığı ileri sürüldü.

Ticaret Bakanlığı da tepki gören bakanlıklardan biri olmuştu. Özellikle 7 Ekim’de İsrail’in Gazze’ye yönelik katliamları sonrası İsrail ile ticaret konusu toplumun büyük kesiminde tepki toplamıştı. Öyle ki AK Parti içinde dahi bakan ve bakanlığın tepkilere karşı herhangi bir adım atmayan tavrı büyük eleştirilere neden olmuştu. Tüm bunların sonucunda Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın isminin de değişim listesinde kendine yer bulduğu konuşuluyor.

Ak Parti'de 2 il başkanı daha istifa etti: Sırada o iller var.. Ak Parti'de 2 il başkanı daha istifa etti: Sırada o iller var..

Bu iki bakanlık dışında Kültür ve Turizm, Tarım ve Orman ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıklarında da değişimin olacağı yönünde kulisler Ankara’da dile getiriliyor. Değişimlerin önümüzdeki haftalarda yapılması bekleniyor.

Milli Gazete

Editör: Serhat SALİMOĞLU