1 Eylül 2024 tarihinde gerçekleşecek olan KPSS önlisans sınavına başvuruda bulunan adaylar sistemden kontrollerini yaptı. Ancak hiç beklemedikleri bir durumlar karşılaştılar. Yaşanan mağduriyet ve nedenleri haberimizde…


Web site üzerinden sınav başvurusu yapmak isteyenlerin başvuru süresi içinde ilgili bankaya ödeme yaparak başvurusunu bitirmesi gerekiyor. Bazı durumlarda adaylar başvuru esnasında bu durumu fark edemeyebiliyor.

Onaylanma işleminin gerçekleşmesi için ödemenin yapılmış olması gerekli!
ÖSYM'nin hazırlamış olduğu site üzerinden tüm başvurular adımları tamamlandıktan sonra başvuru sistem tarafından kabul edilmiş oluyor. Fakat bunun sonucunda başvuru onaylanmıyor. Onaylanma aşamasının tamamlanabilmesi için e-işlemler modülü üzerinden ödemenin yapılmış olması gerekiyor.


Geçersiz olan başvuruların sebebi ne?
Başvuru bilgilerinin sisteme kaydı yapıldıktan sonra belirtilen süre içinde sınav ücretinin yatırılması gerekiyor. Bilgiler sisteme girildiği halde sınav ücreti belirtilen sürede yatırılmadığında adayın başvurusu “tamamlanmamış” kabul ediliyor ve başvuru bilgileri otomatik olarak sistemden silinmiş oluyor.

KPSS sınav görevlisi ücretleri ne kadar? KPSS sınav görevlisi ücretleri ne kadar?

Adayın sınav giriş ücreti ödenmediği takdirde, bina veya salon atamaları gerçekleşmiyor. Başvuru kayıt bilgileri iptal ediliyor ve adaylar için sınav giriş belgesi hazırlanamıyor.


Böyle bir durumla karşılaşan adaylar ise ne yapacağını araştırmaya devam ediyor. ÖSYM'den gelen son dakika açıklaması ile 9-10 Temmuz (bugün) başlayan geç başvuru ekranı mağduriyet yaşayan adaylar için yeni bir fırsat olarak karşılarına çıktı.

Ödeme yapmakta geciken adaylar, sistemden bilgilerini kaydedip ödeme yapmayı erteleyenler, ilk başvuru süresini kaçıranlar için geç başvuru ekranı bugün açıldı. ais.osym.gov.tr adresi üzerinden KPSS önlisans geç başvuru işlemlerini yapmaktadırlar.

Editör: ELİF KOÇ