Milli Eğitim Bakanlığı 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması süreci devam ediyor. 1 Temmuz tarihi itibariyle sözlü sınavlar 20 il merkezinde uygulanmaya başladı. 10 Ağustos tarihinde tamamlanacak ve sonuçlar bu tarihten sonra ilan edilecek. Öğretmen ataması değerlendirme kriteri ise %50 KPSS, %50 sözlü sınav puanı. 20 Bin Öğretmen Ataması Mülakatları Branş Başarı Sıralamasını Değiştirir Mi?

Öğretmenler Dikkat Sınavlarla İlgili Değişiklik Öğretmenler Dikkat Sınavlarla İlgili Değişiklik

18 branşın ÖABT sınavı olduğu için KPSS puanına göre branş başarı sıralamaları sınav sonucu ile birlikte açıklandı. Diğer branşlar ise ÖSYM üzerinden branş sıralamalarını öğrenebiliyor. Geçmiş atamalarda mülakata katılan adayların sözlü sınav puanı KPSS puanına göre yuvarlanıyordu. Branş sıralamasında az bir kayma yaşanabiliyordu.


Branş kontenjanlarına ayrılan sayı kadar atama yapıldığı için sıralama büyük önem arz ediyor. İddia edildiği gibi jüriye yuvarlamaya ilaveten +5 veya +3 puan verme inisiyatifi verildiyse branş sıralamaların da değişiklik olacağı ön görülüyor. Puan küsuratlarında dahi onlarca kişinin sıralamasının değiştiği bilinmekle birlikte tam puanların daha gerilerde yer alan adayları sıralamada öne taşıyabileceği düşünülüyor.
 

Editör: ELİF KOÇ